Збирати та аналізувати ціни конкурентів можна двома способами: вручну та автоматично. Перший спосіб підходить для невеликих магазинів, асортимент яких до 100 товарів. Хоча з такою кількістю товаром ручний збір даних займає дуже багато часу. Якщо товарів більше 100, процес потрібно автоматизувати. Щоб вирішити як моніторити ціни конкурентів саме вам, оцініть витрачені зусилля та засоби та їхню ефективність.
Ми настійно рекомендуємо вам вибирати автоматичний варіант, оскільки для цього вже давно розроблено та відмінно функціонує онлайн-сервіс https://pricecontrol.biz/ від українських розробників, який надає великий пакет функцій.
Конкуренція в e-commerce та види конкурентів
Конкуренція в рітейлі — це боротьба за потенційних покупців ціновими і неціновими методами в умовах ринку, що вільно розвивається. Вона передбачає наявність кількох продавців, які щоб не бути витісненими з ринку, стежать один за одним і змагаються за привабливість своїх цін, найкращі умови продажу та різноманітність асортименту.
Оскільки більшість виробників відстежує РРЦ/МРЦ, конкуренція за ціною e-commerce відбувається в діапазоні -10% — + 10% вартості товару. Варто ціну завищити чи занизити, і магазин недоотримає прибуток за рахунок падіння продажів чи маржинальності.
Представники великих роздрібних продуктових мереж говорять про те, що зниження вартості 1 кг продукту всього на 2 рублі спричиняє зростання продажів на сотні тисяч тонн. В онлайні все складніше — цінові гойдалки часто влаштовують десятки продавців одночасно, і вони позначаються на всіх учасників ринку.
Перед тим, як моніторити ціни конкурентів, необхідно визначити, яких саме конкурентів ви хочете відстежувати.
У маркетингу виділяють 3 види конкурентів:
- Прямі конкуренти (основні). Комерційні сайти, які знаходяться у вашій ніші із загальним із вами сегментом споживачів.
- Непрямі конкуренти. Рітейлери, які продають аналоги та замінники ваших товарів.
- Лідери ринку та конкуренти-фантоми. Сайти, тематика та тип яких не збігаються з вашою, а також великі торгові майданчики на кшталт Avito та Aliexpress. Лідери ринку – підприємства, куди орієнтуються як у стандарт у тій чи іншій сфері. Як правило, вони відомі у всьому світі. Такі компанії розглядаються не з погляду мети перевершити їх показники, а з погляду пошуку ідей та натхнення для просування свого бренду.